Mondom a tutit

Friss topikok

Címkék

Hiroshima és Nagaszaki a II. világháború egyik legnagyobb bűne

2012.08.06. 20:31 Psyman

798.jpg_430x323

1945. augusztus 9. Az Enola Gay B-29-es amerikai bombázó ledobja a Little Boy elnevezésű bombát - az első élesben bevetett nukleáris fegyvert - Hiroshima városára. A város a földdel vált egyenlővé, nagyjából 60.000 ember azonnal életét vesztette.

Fel sem tudjuk becsülni azoknak a számát, akik csak pár hónapal, vagy évvel később haltak bele a támadás okozta daganatos megbetegedésekbe, akiket egy életre nyomorékká tett a támadás, vagy akiknek a leszármazottai is szenvednek a sugárfertőzés hatásaitól. Számtalan mutálódott, életképtelen gyermek született azoktól az emberektől, akik túlélték az atomcsapást. Hogy még súlyosabb legyen a helyzet, a hiroshimai orvosok és nővérek több, mint 90%-a életét vesztette a támadásban, mivel a kórházak mind a belvárosban helyezkedtek el, ahova a bombát ledobták, így nem is maradt senki, aki a sérülteket szakszerűen elláthatta volna.

Miközben a világ a náci haláltáborokon szörnyülködik, és vadállatoknak, lélektelen mészárosoknak titulálja, és a mai napig kegyetlenül üldözi őket, azok, akik két japán város totális elpusztítását elrendelték, ma ünnepelt hősök, előléptetés, megdicsőülés és kitüntetések egész sora után vonulhattak vissza a hadseregből. Miért is? "Mert gyorsan lezárták a világháborút" hangzik a reflex-szerű válasz. Hogy mekkora szerepet játszott Japán kapitulálásában a két atomtámadás, természetesen soha sem fogjuk megtudni. Mit ahog azt sem, hogy vajon mennyi áldozat kellett volna még ahhoz, hogy a császári hadsereg végleg letegye a fegyvert.

"Muszáj volt, mert a japánok olyasmiket műveltek Kínában, amihez képest még a náci haláltáborok is humánusak voltak." Újabb ragyogó érv. Tehát az, hogy "a másik is", elegendő érv arra, hoyg eldobjuk a háború által megtépázott emberségünk maradékát és válogatás nélkül gyilkoljunk mindent és mindenkit, aki van olyan peches, hogy az utunkba áll? Csak azért, mert a másik is szörnyűségeket tett?

Mondhatnánk, hogy az amerikaiak még humánusak is voltak. A lehetséges célpontok közt ott volt Kiotó is, Japán akkori egyik legnagyobb ipari termelővárosa és nem mellesleg történelmi központja. Nekik Kiotó elvesztése olyan, mintha nálunk eltörölnék Budapestet a föld színéről. Plusz Ópusztaszert - biztos, ami biztos.

Az amerikaiak hideg számítások alapján választották ki a célpontot, azzal a nem titkolt céllal, hogy minél nagyobb és brutálisabb rombolást hajtsanak végre nem csak katonai, de polgári körökben is. A szempontok a következők voltak:

 - A célpont legyen legalább 3 mérföld átmérőjű és nagyvárosban helyezkedjen el.

 - A támadásnak komoly károkat kell okoznia.

 - A célpont olyan helyen legyen, ahol a támadáskor (tehát 1945 augusztusában) nem várható támadás.

Négy várost szemeltek ki: Kokurát, Hiroshimát, Niigitát és Kiotót. Mindegyik városban közös volt, hogy nagyvárosok, releváns katonai célpontot nyújtottak (tehát nem letett pusztán terrorbombázásnak minősíteni az akciót), és szinte teljesen kimaradtak az amerikaiak által már régóta folytatott éjszakai bombázásokból. Azért esett végül Hiroshimára a választás, mert "fontos katonai logisztikai központ és kikötő egy városi iparterület közepén. Kiváló radarcélpont, és méretei alapján várhatóan a város jelentős része a hatásterületen belül lesz" áll az Atombomba Ledobásáról Döntő Bizottság jelentésében. A célpont kválasztásánál kimondottan szempont volt a pszichológiai sokkhatás kiváltása, hogy ezzel vegyék rá Japánt a mielőbbi kapitulációra. A bomba hatásának olyannak kellett lennie, hogy sokkolja a közvéleményt, mikor a felvételek nyilvánosságra kerülnek. Éppen ezért szerepelt sokági Kiotó, mint kulturális és iparközpont sokáig az első helyen, sőt, egy jó ideig még a tokiói császári palota lebombázását is fontolgatták, de később jelentéktelen stratégiai szerepe miatt elvetették az ötletet. Kiotó pedig Henry L. Stimson amerikai hadügyi államtitkár személyes közbenjárására került le a potenciális célpontok listájáról. Stimson hosszú ideje csodálója volt a japán városnak, és ellenezte a kulturális központ elrombolását. Helyette Nagasakit javasolta.

Az amerikaiak szórólapokat is szétszórtak Japán 35 városában, figyelmeztetendő a lakosságot, hogy nagy erejű fegyvert fognak bevetni. Ennél jobban nem is foghattak volna mellé, hiszen a szórólapok eleve kevesekhez jutnak el, még kevesebben hisznek nekik, és annál is kevesebben fogják elhagyni a várost - pláne, ha 34 másik lehetséges célpont is van a listán. És akkor még nem beszéltünk a japánok legendéás bátorságáról és makacsságáról. Persze az első bomba ledobása után a második figyelmeztetést már komolyan vették...


A horishimai és nagaszaki atomtámadás a II. világháború legsötétebb és legembertelenebb cselekedetei közé tartozik, melynek felelősei azonban nem, hogy törvényszék elé nem álltak, hanem kitüntetésekkel és előléptetéssel vonulhattak nyugállományba a hadseregtől. Álljon alább néhány kép, kommentár nélkül. Égjenek bele úgy a retinánkba, ahogy ama hiroshimai ember árnyéka égett örökre és lemoshatatlanul egy épület falára. És soha ne felejtsük el, hogy semmi sem fehér, vagy fekete! Bár a történelemkönyveket a győztesek írják, rendszerint ők is legalább olyan gaztetteket követtek el a győzelem érdekében, mint amilyenekkel ellenségük állatiasságát igyekeznek bemutatni.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://mondomatutit.blog.hu/api/trackback/id/tr224698877

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Rajongó71 2013.08.05. 09:01:25

Amerikának az Indiánok kiirtása után ez már meg se kottyant...És mi mindenről még nem is tudunk,ami a "BÉKÉHEZ" kell a győzteseknek...

Rajongó71 2013.08.05. 09:02:04

Amerikának az Indiánok kiirtása után ez már meg se kottyant...És mi mindenről még nem is tudunk,ami a "BÉKÉHEZ" kell a győzteseknek...

Shagrath 2013.08.05. 15:12:53

Hiroshima augusztus 6 volt nem 9

Martin Bagi 2013.08.05. 16:26:44

Tehát a cikk írója szerint a japán haláltáborokat hagyni kellett volna tovább "üzemelni" amíg a háború elhúzódik. Ez igen. Aki utána néz hogy miket tettek ott az emberekkel Direkt, pusztán kísérletből és félelemkeltés céljából, az rájön hogy az sokkal embertelenebb mint az atom. Csak arról éppen nincsenek ilyen "mutatós" képek.

Psyman 2013.08.05. 21:03:17

@Martin Bagi: Szóval szerinted a cél szentesíti az eszközt? Ártatlan civilek élete bármikor feláldozható? És ha igen, pontosan hány civil életet ér egy katonai győzelem? És honnan tudod, hogy mennyit fogsz valójában megölni, ha egy nagyváros közepére pottyantasz egy atombombát? A két atomtámadás stratégiailag egyáltalán nem kiemelkedő célpontokat ért, sokkal zsírosabb falatok is lettek volna. De az amerikaiak terrorbombázást akartak végrehajtani - akárcsak Drezdában.

prokee · http://blog.prokee.hu 2013.08.06. 16:52:08

Hatásvadász, semmitmondó, üres locsogás.
Kedves Blogger, csak mert a Google képkereső a "hiroshima" kifejezésre kidob egy csomó képet, még nem biztos, hogy ezeknek bármi közük van a bombázáshoz.
Az Ogrish meg pláne ne legyen már hivatkozási alap...

seepheerd1 · http://730ld.blog.hu 2013.08.06. 20:13:38

Az elevenen megnyúzás/boncolás és hasonló japán rémtettek nem minősülnek sötét és rémes dolognak.
Az említett haláltáborok sem. Mennyi kínait is vertek agyon, szúrtak le, kínoztak halálra amikor elfoglalták Nankingot? (en.wikipedia.org/wiki/Nanking_Massacre)

Ehh....

Psyman 2013.08.06. 22:44:20

@seepherd: Szóval az egyik oldal gaztettei legitimálják a másik oldaléit? A brutalitásra szabad brutalitással válaszolni, mikor van más mód is? Tényleg csak a japánokat és csak a németeket akarod elítélni a háború során elkövetett embertelenségekért, az oroszokat meg az amerikaiakat pedig felmenti az, hogy a másik fél kezdte?

emberkedek 2013.08.06. 23:08:10

Drezda 500.000 áldozat, nem volt katonai célpont, civil menekültek voltak javarészt, sorozhatatlan embertömegek(avagy nők és gyerekek).
A japán célpontok kiválasztása se volt véletlenszerű. Hiroshimában és Nagaszakiban élt a két legnagyobb lélekszámú és legjelentősebb keresztény közösség a szigeteken.

KeMa 2013.08.07. 10:00:58

@Psyman: Pontosan mi a "más mód" szerinted?

Psyman 2013.08.07. 16:55:08

@KeMa: Szerinted mi igen?
Más mód, hogy a kínai japán állások összeomlása szó szerint napok kérdése volt, mivel az orosz offenzíva már a küszöbön állt. A japán flotta egyébként is meg volt verve, nem kellett volna mást csinálni, mint ülni, és várni, míg Japán kifogy a kevés megmaradt kőolajából. Párszáz hajóval simán blokád alatt lehetett volna tartani az egész országot, és egy pisztolyt sem kellett volna elsütni.

Psyman 2013.08.07. 16:55:38

Na jó, a pár száz kicsit alacsony szám lesz, de az amcsiknak amúgy is volt rogyásig hadihajójuk addigra.

KeMa 2013.08.08. 17:09:33

@Psyman: Feltettél egy kérdést, arra válaszoltam.

Graves 2017.10.17. 21:10:04

Sokan még mindig sajnálják a nácikat és próbálják relativizálni a hóhérok tömeggyilkosságait.
Remélem, a pokolnak sem fogtok kelleni.

Psyman 2017.10.17. 22:09:55

@Graves: Az ilyen emberek szórakoztatnak. Azért, mert valaki fel meri emlegetni a II. VH körüli visszásságokat máris nácimosdatónak bélyegzik. Ez elég szűklátókörű hozzáállás a részedről, mert semmivel nem kisebbíti a nácik bűneit az, ha kimondjuk, hogy a másik oldal is követett el borzalmakat.
süti beállítások módosítása